Od kogo można pobrać organy do przeszczepu rodzinnego?

 

Przeszczepy rodzinne dają choremu największą szansę na przeżycie. Coraz częściej udają się dając pacjentowi nowe-drugie życie. Jest to jedna z najlepszych form transplantacji.

PRZESZCZEP WĄTROBY

Przeszczep rodzinny, gdy dawcą jest osoba żyjąca, może być wykonany w trzech przypadkach: kiedy chory potrzebuje zdrowej nerki, wątroby, szpiku lub komórek krwiotwórczych krwi obwodowej. Pobranie niezbędnego materiału od dawcy możliwe jest od osoby spokrewnionej genetycznie lub emocjonalnie, w tym przypadku może to być na przykład współmałżonek. W takiej sytuacji stosuj się określenie „stosunków szczególnej bliskości”, które łączą dawcę i biorcę. Ze względu na wieloznaczność i pojemność tego pojęcia każdy przypadek wystąpienia takiej relacji jest szczegółowo analizowany przez Komisję Etyki Krajowej Rady Transplantacyjnej i wymaga zgody sądu. Komisja i sąd musza mieć całkowita pewność co do tego, że na dawcę nie wywierano żadnych nacisków lub, że dawstwo nie jest przedmiotem transakcji finansowej.
Ze względu na trudność i ryzykowność przeprowadzenia przeszczepu wątroby między dwoma dorosłymi osobami biorcami fragmentu wątroby zazwyczaj bywają małe dzieci. W przypadku dorosłych od dawcy trzeba pobrać aż 40 procent narządu. To bardzo dużo w przypadku kiedy wątroba musi poradzić sobie z poważnym okaleczeniem. W tej sytuacji nawet możliwość samoregeneracji wątroby nie pomoże zbyt wiele. Pacjent obdarzony jest sporym ryzkiem śmierci.
Pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dziecka przeprowadził prof. Piotr Kaliciński w Centrum Zdrowia Dziecka. Przeszczepienie fragmentu wątroby od krewnego jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci, dla których bardzo trudno zdobyć narząd pochodzący od zmarłego. Pobranie od ojca lub matki fragmentu wątroby dla dziecka ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dokładną ocenę wątroby dawcy, ograniczając tym samym do minimum ryzyko przeszczepienia niezbyt dobrego narządu. Samo pobranie materiału od dawcy odbywa się w idealnych warunkach planowanej operacji. A czas od pobrania do podłączenia organu do krążenia biorcy zamyka się w kilku godzinach.

PRZESZCZEP NERKI

Na samym początku warto wspomnieć kwestiach finansowych. Przeszczep nerki jest zdecydowanie tańszy niż dializy. Opieka i leczenie chorego dializowanego pochłania ok. 60 tys. zł rocznie i czasem trwa kilkanaście lat. Przeszczep to połowa tych kosztów.
Liczba rodzinnych przeszczepień nerek w Polsce w porównaniu do innych krajów nie wygląda zachęcająco. Wygląda wręcz bardzo ubogo. Statystyki pokazują, że w Polsce zaledwie 3 procent wszystkich przeszczepień nerek to przeszczepienia rodzinne. Natomiast w USA większość pobieranych nerek pobierana jest od żywych dawców. Wbrew powszechnym pozorom przeszczep nerki od żywego dawcy niesie ze sobą wiele zalet. Od dokładnego i szczegółowego zaplanowania operacji przez krótki czas narządu poza układem krążenia, aż po chyba najważniejszą z zalet: nerka pobrana od żywego dawcy funkcjonuje nawet 18 lat, nerka zmarłego dawcy wytrzymuje do 10 lat. Argumenty te powinny przekonać wszystkich, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. W 2012 r. przeszczepiono 1094 nerek od zmarłych dawców, a tylko 51 od żywych. Według Poltransplant w grudniu 2012 r. na liście zakwalifikowanych do przeszczepu nerki było 1620 osób, czyli 475 chorym nie można było pomóc z powodu braku narządu do przeszczepu. Przyczyna tkwi w niewiedzy i niedoinformowaniu na temat transplantacji rodzinnych. Wiele rodzin nie wie, że po „oddaniu” nerki można normalnie funkcjonować… można pracować, zakładać rodziny, uprawiać sporty ekstremalne, jednym słowem wszystko. Brak nerki nie stanowi żadnego upośledzenia.

Nie bójmy się pomagać swoim bliskim kiedy tego potrzebują.

Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/przeszczep-rodzinny-od-kogo-mozna-pobrac-organy-do-przeszczepu-rodzinn_41363.html

Fot.: Materiały własne

 

Portale tematyczne:

federacjapacjentow
przeszczeprodzinny
przeszczepienie